Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Knižní tipy

Kočky místo duchů

Moje přítelkyně si přála mít kočku, ale já jsem nikdy žádnou kočku nechtěl, tak jsme udělali kompromis – máme kočku. Tak zní jedna z anekdot, již nabízí ilustrátor Džundži Itó. Coby milovník psů se při stěhování musel smířit rovnou se dvěma kočkami a postoj k nim pak zaznamenal v kreslených autobiografických denících. Tahle komiksová drobotina má v autorově portfoliu specifické místo. Jeho dílo (i do češtiny přeložené komiksy Spirála, Ryby. Útok z hlubin či Balónky oběšenců a další hororové příběhy) se většinou nese ve znamení obskurních, tematicky originálních hororových mang s tíživou atmosférou. O to více je fascinující sledovat krátké zkrocení a přerod v člověka, který nakonec na kočky láskyplně šišlá. „Jako malý jsem se koček bál, vysedávaly na rohu ulice a měly takové zlé oči a vůbec mi připadaly zlomyslné, ale když je mám doma, zdají se mi jejich oči hrozně roztomilé,“ přiznává tu. Přesto kniha místy nepostrádá klasický Itóův rukopis, ať jde o výstřední zápletky, těžko uchopitelný japonský humor, ale i kresbu. Až nepatřičně či v kontrastu s roztomilostí tak působí třeba vyprázdněné bělmo jeho ženy nebo autorovy naběhlé žíly provázené řevem. Jako by si nemohl zvyknout, že maluje kočky, nikoli duchy. Ono „sladké“ však nakonec na plné čáře vítězí. X Michael Fiala

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.