Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

U Chomutova vznikne velký přírodní park

Autor: ČTK / Hájek Ondřej
Autor: ČTK / Hájek Ondřej

Už teď je to výjimečný kout Chomutova. Na jižním kraji města a na dohled od obřího dolu Nástup Tušimice leží Pražská pole. Dřív také vydolované, pak různě propadané a podzemní vodou zaplavené území, teď na divoko porostlé stromy, kde se dá procházet nebo rybařit. Nadšenci do biologie tu můžou zahlédnout vzácné a chráněné obojživelníky nebo vážky. 

Chomutov přemýšlí, co si s touhle po všech stránkách zajímavou lokalitou počít, už od začátku devadesátých let, kdy tady těžba skončila. Bylo jasné, že se tu budou lidé rekreovat, otázka byla jak. Dlouho žila myšlenka na tomhle místě vybudovat golfové hřiště. Představa, že Pražská pole zabere na prostor nákladná zábava pro spíš bohatší lidi, budila ve městě dlouhodobě odpor. Golfové sny definitivně utnul rok 2019, kdy se ukázalo, že hřiště nejde dobře dohromady s ochranou přírody. Pražská pole jsou zařazená mezi lokality Natura 2000 a jejich ochrana se bude kvůli vzácným rostlinám a živočichům v budoucnu nejspíš ještě zpřísňovat. Golf nešel dohromady ani se státním dotačním titulem na rekultivaci těžebních ploch, z něhož chce město čerpat. Radnice se proto teď rozhodla, že v Pražských polích dotáhne to, co už tam teď trochu živelně vzniká. Z bývalého těžebního prostoru vznikne přírodní park s pěšinami a cyklostezkami, má vyrůst několik skromných sportovišť a psí louka. Nejspíš vzniknou ptačí pozorovatelny, upraví se jezera, která jsou na místě už teď, město uvažuje i o vybudování nové nádrže, kde by bylo možné se koupat. Když to nevyjde, je možnost ještě postavit molo nad některé ze současných jezer. To všechno se ukáže v nejbližší budoucnosti, město vybírá projektanta a teprve při plánování se ukáže, co všechno je možné, co geologie a ochrana přírody dovolí.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

PAVEL BLAŽEK: PAN NEPOSTRADATELNÝ

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.