Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Už staří Mayové měli dálnice

Nové technologie objevují památky zaniklé civilizace a kladou jednu zásadní otázku

Pokud v kapse nosíte mobil s logem ukousnutého jablka posledních tří řad, možná netušíte, že jeho součástí je vynález měnící nejen náš pohled na přítomnost, ale hlavně na minulost. Jde o LiDAR skener. Senzor, díky kterému můžete pořídit 3D sken vašeho okolí a přenést si ho do telefonu. Při běžném focení je proces automatický a laserové paprsky LiDARu se starají o to, že telefon rychleji ostří a za portrétovanými osobami nebo předměty rozmazává pozadí. Co nám tohle všechno říká o naší minulosti?

Úplně stejnou technologii používají už několik let archeologové. LiDAR je součástí radarů letadel, vrtulníků nebo dronů, které létají nad hustě zarostlými oblastmi, do nichž vědci až dosud neměli přístup. Čili nevěděli, co se pod vegetací dříve nacházelo a co je tam ukryto dodnes. Zajímavé je to zejména ve Střední Americe. Archeologové tušili, že starověká mayská civilizace byla vyvinutá už ve své předklasické době, tedy zhruba před 3000 lety. Že to nebyli žádní lovci a sběrači, kteří se přemisťovali z místa na místo za potravou, ale podobně jako Egypťané usedlí zemědělci disponující z dnešního pohledu překvapivě vyspělými technologiemi. Jenže všechny stopy po dávných obyvatelích Ameriky zakryla džungle.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.