Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Na pozvání

Před letními prázdninami

Autor: Jan Trnka
Autor: Jan Trnka

Bylo mi dvanáct nebo třináct, věk, ve kterém ze všeho nejvíc záleží na uznání opačného (případně stejného) pohlaví. Byl to nějaký pitomec z Přerova (je to tak), potkávali jsme se na závodech, po nejlepší kamarádce jsem mu poslala psaníčko, pak jsem málem omdlela nervozitou, co mi odpoví, koukal mým směrem, neodpověděl nic, vyhodnotily jsme s kamarádkou (díky, Lenko!), že je to opravdu strašný blbec, a tím to skončilo. Po letech (tak dobře, po desetiletích) mě začal bombardovat zprávami na Messengeru, až jsem ho musela zablokovat. Jenže to jsem tehdy netušila; jediné, na čem záleželo, bylo: líbím se mu? Budeme spolu? Budeme se líbat? Ta situace se pak opakovala mnohokrát, vždycky v ní byl kus rozechvění, očekávání, pocitů hmatatelného trapna i zklamání a smutku. Jednou nohou člověk ještě trčel v nevinnosti, a tou druhou už už překračoval potok poznání; za ním byla dospělost, ošklivost a složenky.

Všechno se mi to připomnělo v kině na filmovém debutu Falcon Lake quebecké režisérky Charlotte Le Bon, natočeném tak sugestivně, že se mi ještě celý následující týden přehrával v hlavě, cítila jsem ty letní vůně a chlad vody i přítomnost čehosi nevysvětlitelného. Třináctiletý Bastien přijíždí se svými rodiči na prázdniny do staré chaty na břehu jezera, kde tráví dny s o tři roky starší Chloé, dcerou rodinné přítelkyně. Chloé je zkušenější a má v jejich postupně se rozvíjejícím vztahu navrch; láká Bastiena do hlubin, odkud se špatně vrací. Prázdniny prodchnuté nudou se začínají plnit dobrodružstvím – první cigareta, první alkohol, první otrava alkoholem, první sexuální zkušenosti, extatické pocity štěstí i bolest zklamání.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.