Británie tento týden pohřbí svoji legendární panovnici Alžbětu a pro jejího nástupce začnou zajímavé časy. Vzhledem k dechberoucí oblibě zesnulé královny by pro něj bylo vlastně nejjednodušší, kdyby co nejpřesněji okopíroval vše, co Alžběta II. během sedmdesáti let svého panování dělala, v podstatě pouze vyměnil pomyslnou visačku na dveřích Buckinghamského paláce. Tak jednoduché to ale samozřejmě nebude, už jenom proto, že ačkoli je dnes funkce panovníka Spojeného království Velké Británie a Severního Irska ritualizovaná a zbavena výkonných pravomocí do té míry, že ji v deníku The Guardian popsali jako „robotizovanou“, dobře zrežírovaná gesta stále odehrávají lidé z masa a kostí. Ti se ovšem zásadně liší a mění se také okolnosti, za nichž jednají. Alžběta byla od mládí s funkcí spojena do té míry, že veřejnost ani pořádně neví, co se pod jejími klobouky doopravdy skrývalo. V případě jejího syna tomu tak ale není: ve své dosavadní inkarnaci prince Charlese je znám velmi dlouho – a temperament i postoje, které projevil, naznačují, že Británie může od nového krále čekat dramatičtější představení než robotické odehrávání předem určené role.

Ne snad, že by se Karel III. hrnul do úřadu se seznamem reforem. Již dříve prohlásil, že si jasně uvědomuje rozdíl mezi rolí čekatele na trůn a samotným panovníkem. „Představa, že budu pokračovat naprosto nezměněným způsobem, je naprostý nesmysl, protože obě role, obě situace jsou naprosto odlišné,“ prohlásil například v…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte