Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Karel, nebo Charles?

Čeká Británii barvitý panovník, nebo mlčící sfinga?

Británie tento týden pohřbí svoji legendární panovnici Alžbětu a pro jejího nástupce začnou zajímavé časy. Vzhledem k dechberoucí oblibě zesnulé královny by pro něj bylo vlastně nejjednodušší, kdyby co nejpřesněji okopíroval vše, co Alžběta II. během sedmdesáti let svého panování dělala, v podstatě pouze vyměnil pomyslnou visačku na dveřích Buckinghamského paláce. Tak jednoduché to ale samozřejmě nebude, už jenom proto, že ačkoli je dnes funkce panovníka Spojeného království Velké Británie a Severního Irska ritualizovaná a zbavena výkonných pravomocí do té míry, že ji v deníku The Guardian popsali jako „robotizovanou“, dobře zrežírovaná gesta stále odehrávají lidé z masa a kostí. Ti se ovšem zásadně liší a mění se také okolnosti, za nichž jednají. Alžběta byla od mládí s funkcí spojena do té míry, že veřejnost ani pořádně neví, co se pod jejími klobouky doopravdy skrývalo. V případě jejího syna tomu tak ale není: ve své dosavadní inkarnaci prince Charlese je znám velmi dlouho – a temperament i postoje, které projevil, naznačují, že Británie může od nového krále čekat dramatičtější představení než robotické odehrávání předem určené role.

Ne snad, že by se Karel III. hrnul do úřadu se seznamem reforem. Již dříve prohlásil, že si jasně uvědomuje rozdíl mezi rolí čekatele na trůn a samotným panovníkem. „Představa, že budu pokračovat naprosto nezměněným způsobem, je naprostý nesmysl, protože obě role, obě situace jsou naprosto odlišné,“ prohlásil například v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.