32I_foto Milan Jaros
Andrej Babiš na cestě po jižních Čechách • Autor: Milan Jaroš

Andrej Babiš objížděl minulý týden v kampani jižní Čechy, s fotografem Milanem Jarošem jsme navštěvovali jeho mítinky a mluvili s jeho fanoušky i odpůrci. Reportáž na webu Respekt.cz „Odveďte si ji, tu žumpu! A víte, kolik bere Pekarová?“ vzbudila silný čtenářský ohlas i reakci policejního prezidenta. Generální inspekce teď prošetřuje zákrok policistů v civilu v Borovanech. Zaklekli tam patnáctiletého chlapce. Jak se to stalo, co na tom vadí policejnímu prezidentovi a co se dělo na mítincích dál?

Borůvky proti koblihám

„Já vím, že jsem udělal blbost, ale nemohl jsem už dál poslouchat ty lži. Nelíbilo se mi, že Babiš lže. Když řekl, že jsme někým najatí, když s ním nesouhlasíme, že jsme lidi od Bartoše, chtěl jsem to lhaní ukončit. Vzal jsem reproduktor a šel s ním pryč,“ vypráví den po zákroku Jakub. Letos v březnu mu bylo patnáct let, po prázdninách jde do deváté třídy a odnesení reproduktoru – vzal ho i se stojanem a nesl ho rychle o kus dál na protější trávník za silnicí – je teď podstatou přestupku, kterého se podle policejního závěru dopustil. Dohonili ho lidé z Babišova týmu, řekli mu, ať reproduktor vrátí, on jim ho vydal. „Došlo mi, že je to nesmysl, co dělám,“ říká Jakub, „a nevěděl jsem, co dál. Neměl jsem to promyšleno, zkrátka jsem to jen chtěl zastavit.“ Když k němu pak přistoupili policisté v civilu, ukázali mu, jak říká, „nějakou placku“ a chtěli, aby se i on prokázal, prý tomu nerozuměl. Jakub má poruchu autistického spektra, když je pod tlakem,…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte