Russia's Foreign Minister Lavrov and EU foreign policy chief Borrell attend a news conference in…
K ponížení tudy. (Zleva šéfdiplomat EU Josep Borrell s ruským ministrem Sergejem Lavrovem po tiskové konferenci v Moskvě) • Autor: via REUTERS

Ministři zahraničí členských států EU toto pondělí s největší pravděpodobností rozhodnou o nových sankcích na občany Ruska odpovědné za pokus o vraždu opozičního aktivisty Alexeje Navalného. Ve hře je pět až sedm jmen vysoce postavených Rusů, kteří přibudou k úvodní šestce lidí sankcionovaných kvůli otravě Navalného už loni.

Rusové ale nebudou sami. Na sankčním seznamu zřejmě skončí i strůjci loňského násilného potlačení protestů proti čínským represím v Hongkongu a také účastníci nedávného vojenského puče v Barmě. EU se chystá poprvé použít „bič“ na utlačovatele lidských práv ve třetích zemích, který vešel do reality loni na konci roku. Je inspirovaný americkým „zákonem Magnického“, pojmenovaným po ruském právníkovi Sergeji Magnickém, který coby Putinův vězeň podlehl v roce 2009 mučení v ruském vězení. Smyslem je reagovat na potlačování lidských práv a norma obsahuje cílené sankce na autory či vykonavatele represí.

V praxi bude mít nové opatření podobný dopad jako dosud platný sankční seznam – dotyčným bude obstaven majetek v EU a nedostanou do prostoru sedmadvacítky vízum. Politicky a právně se ale oddělí jednotliví lidé od režimu v jejich zemích. Dosud to na úrovni EU funguje tak, že se musí najít podpora mezi všemi státy pro kritiku dané země, a teprve na jejím základě lze dát konkrétní lidi na „black list“. Napříště bude možné uvalit sankce na jednotlivce, aniž by byl nutný první krok.

Politicky a právně se ale oddělí jednotliví lidé od…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1240

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte