Joe Biden přitvrdil. „Tohle není ani o svobodě, ani o vaší osobní volbě. Tohle je o vaší ochraně a ochraně lidí ve vašem okolí,“ prohlásil na tiskové konferenci. Řeč byla o novém prezidentském výnosu, který vyžaduje po zaměstnancích amerických firem s více než stovkou pracovníků povinnou vakcinaci proti covidu-19 – jinak se budou muset nechat pravidelně každý týden testovat. Opatření se týká 100 milionů Američanů.

Pozdvižení na sebe nenechalo dlouho čekat. Jestli je v americké angličtině nějaké slovo nabito skutečnou energií, pak je to slovo svoboda. Svoboda či svobodná volba přebije v americké argumentaci třeba i fakt, že tu palbou ze střelných zbraní umírá tolik lidí jako v žádné jiné demokratické a bohaté zemi. Všichni to vědí, přes hradbu tradiční osobní svobody držet vlastní bambitku se však nedá přelézt. Jak by potom ale mohlo uspět něco jako de facto povinné očkování?

V tuto chvíli by měly nastoupit racionální argumenty. Těch má vláda plné statistiky: s Amerikou to jde v souboji s pandemií v její delta variantě z kopce, čtvrtina Američanů si nicméně odmítá nechat píchnout vakcínu – přesto, že je to zadarmo. Pandemie se přitom valí právě přes nenaočkované. A Bidenovi zjevně dochází trpělivost.

Podle jeho politických protivníků jsou nicméně postupné kroky k povinnému očkování okamžikem, kdy prezident zrazuje Ameriku a „americkost“. „Jako rádoby autokrat ohrožuje samotnou podstatu tohoto velkého národa,“ nechal se například slyšet senátor Mike Lee. „Svoboda a…

I_obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte