Kultura

Supersíla paměti

Ta-Nehisi Coates (1975) je jedním z nejvlivnějších amerických novinářů píšících o rase. Působil v časopisu The Atlantic jako reportér, byl významným hlasem protestů Black Live Matter, zároveň tvoří scénáře k úspěšným komiksům o černošském superhrdinovi pro Marvel. Souběžně se proslavil jako autor literatury faktu, v níž rozebíral americkou politiku i strukturální rasismus. Za knihu Between the World and Me dokonce získal prestižní National Book Award: je psaná jako dopis strachujícího se otce dospívajícímu synovi, kdy tu Coates líčí svému potomkovi černou historii a připravuje ho na život Afroameričana.

Prozaickým debutem Kdo tančí s vodou na ni autor svým způsobem navazuje – a zároveň rozšiřuje dosavadní přístupy s přesvědčením, že beletrie má větší sílu než literatura faktu. Román je zasazen do éry otrokářství ve Virginii a vypráví o dospívání Hirama Walkera na tabákových plantážích: sledujeme jeho přerod z chlapce v muže a útěk na sever, ale také úpadek otrokářského kraje. Coates vychází z reportérských zkušeností a staví na rešerších pro sérii článků o občanské válce. Chodil po plantážích, studoval dobové dokumenty o životě otroků – a jeho pozorovatelské oko se nezapře. Zaujaly ho třeba milenecké dopisy na rozloučenou, kdy byl jeden z páru prodán jinému majiteli. A motiv odloučení tu hraje důležitou roli. Také Hiramovu matku prodal jeho otec-otrokář, když mu bylo devět, a tato ztráta ho provází celý život.

Zároveň Coates reportérství mísí s…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte