Kultura

Rezignace za zvuků písně

Nokturna. Pět příběhů o hudbě a soumraku – zcela výstižně nazval svůj cyklus volně propojených povídek britský prozaik japonského původu Kazuo Ishiguro. Děj první a poslední se odehrává v Benátkách, druhé v Londýně, třetí na anglickém venkově a čtvrté v Kalifornii a hlavními postavami jsou buď hudebníci, nebo alespoň milovníci hudby. Muži vykořenění, nepraktičtí, zmatení a moc netušící, kam míří, nebo kam by mířit měli. A když nám v ich-formě líčí své osudy, nezdá se, že by byli zrovna spolehliví vypravěči – už proto, že žijí svojí volbou v osamění a ze své bubliny sledují vztahy i manželství jiných.

Hudba pro ně představuje dokonalost, krásu, čistotu, lásku, potřebu i vášeň – a pokud pocházejí z Ameriky, pak také úspěch, kdežto pro muzikanty zpoza bývalé železné opony symbolizuje spíše svobodu.  A třebaže se vzdali složitostí a konfliktů běžného života, jsou i v umění nuceni ke kompromisům, neboť si přese vše musejí vydělávat. Onen soumrak v podtitulu je tak zejména metaforický, protože po velkých nadějích z mládí přicházejí deziluze a realita středního věku, kdy jsou si nuceni přiznat – nejčastěji za zvuku populární či jazzové písně (jako Come Rain or Come Shine) – selhání a promarněné příležitosti. Spíše než o zápletku tu jde o atmosféru, potažmo tón, jímž je bez výjimky uměřená, falešného sentimentu zbavená hořkosladká melancholie.

Kupříkladu protagonista titulního Nokturna je dle vlastních slov „ošklivej lúzr“ – hráč na saxofon, který se živí tím, že…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte