Transport of COVID-19 patients between hospitals in Czech Republic
Hlavně ne deltu. • Autor: Profimedia

Na sklonku školního roku a začátku dovolených se i do Česka dostává nová varianta koronaviru. Model „delta“, který ve Velké Británii nutí vládu brzdit rozvolnění, se podle posledních zpráv šíří v Česku komunitně: u některých lidí se nepodařilo prokázat, odkud se nakazili. Země tak v posledních červnových dnech znovu stojí před otázkou, jak na situaci zareaguje. Podle odborníků se dá předejít scénářům, které známe z minulých měsíců – především nutnosti lockdownu.

Skupina MeSES, která do května působila pod ministerstvem zdravotnictví a která po ukončení spolupráce ze strany ministerstva dále funguje a vydává odborná stanoviska k vývoji epidemie, vidí čtyři možné scénáře dalšího vývoje. Nejpřívětivější spoléhá na vysokou proočkovanost – tedy i v případě, že se objeví lokální ohniska nákazy, bude takový nárůst kompenzován dostatečnou vakcinací.

Ta má vést ke kolektivní imunitě. Zatímco u dřívějších variant bylo její dosažení počítáno na 70–80 procent populace, u varianty delta je to už 80–90 procent. Očkování ale právě teď stagnuje. Před dvěma měsíci bylo naočkováno, zaregistrováno či se očkovat chtělo 68 procent populace. Podle současných trendů se však počty ochotných nechat se očkovat zpomalí po 50 procentech.

Ministerstvo zdravotnictví proto ze zábran nechat se očkovat odstranilo devadesátidenní lhůtu, která platila pro ty, kdo covid prodělali. Od tohoto týdne se mohou očkovat ihned po ukončení izolace. Podle ředitele organizace STEM Martina Buchtíka se tím ale…

1_obalka_R26_27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26_27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

František Trojan

redaktor, fokus

trojan (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 144

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte