Marie Benešová má maximálně deset dnů na to, aby navrhla jméno budoucího nejvyššího státního zástupce. Jejího kandidáta musí ještě schválit vláda a současný šéf žalobců Pavel Zeman končí 30. června. Ministryně spravedlnosti minulý týden sdělila, že má v hlavě dva kandidáty z řad státních zástupců – a konkrétní být nechce. Mlčení a váhání ministryně zároveň není jediným zádrhelem celého příběhu.

Do voleb zbývají čtyři měsíce a část opozice žádá, aby ministryně už nikoho do ustavení nové vlády nejmenovala. Pokud totiž Marie Benešová doporučí a vláda schválí někoho, kdo je pro současnou opozici nepřijatelný, tak ho po očekávaném nástupu k moci stejně odvolá. Je otázka, zda Benešová vůbec najde kandidáta pro tak nejistý kariérní výhled.

Pokud se nikdo nenajde, hrozí jiné riziko. Šéfem žalobců se automaticky stane jeho dosavadní náměstek a statutární zástupce Igor Stříž. S tím, že existuje soudní precedent, který říká, že vládou nejmenovaný statutární zástupce nemůže využívat kompetence, které náleží jen této funkci. Statutář nemůže podávat dovolání proti pravomocným rozsudkům, nemá žádné personální kompetence a nemůže využít práva zvrátit rozhodnutí „podřízených“, kteří se rozhodli zastavit trestní stíhání.

Pro fungování systému žaloby v této zemi je to dost bizarní představa. Máme tu navíc premiéra a návrh na jeho obžalobu. Jestli bude případ Čapí hnízdo poslán k soudu, rozhodne v následujících měsících žalobce Jaroslav Šaroch – podle svých kolegů nepředvídatelná…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3059

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte