60A_jaros01
Odkud vypadly ty šroubky. (Petr Válek) • Autor: Milan Jaroš

Návod jsem nikdy nečetl. Jakmile si koupím nějaký zesilovač nebo klávesy, mám vnitřní puzení to hned rozmontovat. Pak je problém zjistit, odkud vypadly ty šroubky,“ popisuje Petr Válek ve své dílně v Loučné nad Desnou. Sám jí říká laboratoř a sedí v ní obklopen svými vynálezy. Někdy jsou jejich součástí právě zakoupené či nalezené nástroje, ale výsledek rozhodně nikdy není konvenční, stejně jako jeho přístup k tvorbě.  „Kvadrofonní“ gramofon s kotoučem od cirkulárky vydává bolestivý skřípot jako zubařská vrtačka. Opodál leží monstrózní flašinet s chrastícímí plechovkami od barvy jako chapadly, který by se neztratil ani ve filmu Jana Švankmajera.

Stejně jako jiní hudebníci řazení do kategorie tzv. noisu, i Válek se „vyžívá v rachotu“ a nachází katarzi v hluku, který jeho nástroje vyluzují. Ale není to jeho jediný cíl. Často na své výrobky ani sám nehraje – jen je rozpohybuje primitivním mechanismem a nechá objekty připomínající sochy, aby se kývaly, točily a dělaly rámus. Zásadní roli totiž v jeho nekončícím procesu tvorby hraje náhoda, až dětská zvědavost i chuť „hacknout“ svět – a objevit zvuky, jaké ještě nikdy nikdo neslyšel. Pájí si vlastní zvukové efekty, ale s obvody si hlavu neláme. Jedná intuitivně, často si jen nasliní prsty a s něčím hýbe: „Nemůžu se smířit s funkcí, kterou to má. Tuším obrovský potenciál, který tam je ukrytý,“ tvrdí čtyřiačtyřicetiletý hudebník, sochař, performer, malíř i youtuber.

Právě pravidelná internetová videa, na nichž kromě svých…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte