Prezident Miloš Zeman oznámil v rozhovoru pro Parlamentní listy, že předal premiéru Andreji Babišovi zprávu o výkonnosti šéfa BIS Michala Koudelky a „jeho“ tajné služby. A dodal, že zprávu vypracoval zkušený analytik Jiří Rom, který BIS letos v létě opustil – údajně, podle zdrojů zevnitř služby, po delší dobu trvajících neshodách právě s Koudelkou – a vzápětí nastoupil jako analytik do Kanceláře prezidenta republiky. To je dnes už obecně známá informace. Proč ale prezident předání důvěrné a podle něj kritické zprávy o tajné službě oznámil veřejně, a proč dokonce hlasitě upozornil na jejího autora? Podle lidí z bezpečnostní komunity jsou z hlediska funkčnosti zpravodajských služeb a tím bezpečnosti státu veřejné útoky prezidenta na tyto instituce naprosto nepřijatelné. „Hlava státu je příjemce tajných zpráv BIS a nemůže to zneužívat k veřejné kritice a diskreditaci tajné služby. Ať už by se dozvěděl cokoli,“ říká například dlouholetý člen poslanecké komise pro kontrolu BIS Marek Benda. Experti zároveň nepochybují, že prezident tuto zásadu dobře zná, přesto už delší dobu praktikuje opak a současný útok patří k prozatím nejhlasitějším. Z kontextu načasování vyplývá, že důvodem je mimořádně důležitý a drahý obchod, kde „Koudelkova“ BIS klade překážky prezidentovým záměrům a zájmům.

Mám pár otázek

Podle šéfa bezpečnostního odboru Hradu Jana Nováka byla Zemanova „zpráva pro Babiše“ sepsána jako vysvětlení premiérovi, proč prezident vytrvale – letos už popáté – odmítá…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2837

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte