49B_foto NASA ESA NRAO_AUI_NSF_G_Dubner
Krabí mlhovina v souhvězdí Býka je pozůstatkem po výbuchu supernovy, pozorovaném čínskými astronomy v roce 1054. V jejím středu se nachází neutronová hvězda.

Je ráno 28. dubna, nacházíme se uprostřed lesů a kopců na jihu Britské Kolumbie v Kanadě. Na posečené louce daleko od civilizace spočívají podlouhlé kovové konstrukce – jako by si tu někdo postavil podivnou sluneční elektrárnu ze zprohýbaných solárních panelů. Celý svět „tam venku“ se zabývá první vlnou koronavirové pandemie, jen zde se zastavil čas. Podlouhlé panely jsou antény obřího rádiového teleskopu CHIME, který tiše vyčkává, až se otočí Země a odhalí mu další část tváře vesmíru.

Přístroj sleduje rádiové vlny z celé oblohy, ať už stálé záření, nebo jevy, které rychle odezní. Nejzajímavější z přechodných jevů jsou takzvané krátké rádiové záblesky, ukázková moderní záhada a zároveň i klasická detektivka. Jejich původ jsme totiž dosud neznali. „Po dlouhou dobu jsme měli více teorií o vzniku krátkých záblesků než samotných zachycených záblesků,“ přiblížil to médiím Chris Bochenek, astrofyzik na Caltechu. Neznalost jejich zdroje je přitom frustrující i kvůli tomu, že náhlé jevy tohoto typu by mohly – kdyby k nim došlo v našem kosmickém sousedství – zasáhnout i do pozemského života.

Poprvé astrofyzici zachytili krátký rádiový záblesk v roce 2007. Postupně zjistili, že se v něm během několika tisícin sekundy uvolní třeba tolik energie jako při výbuchu atomové bomby o hmotnosti celého Mount Everestu. Záblesky nepochybně přicházely ze sousedních galaxií, a ačkoli se v jakékoli z nich vyskytovaly extrémně zřídka, díky velkému dosahu rádiových antén jsme jich za uplynulých…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte