Až se budou psát české dějiny letošní karantény, svoje místo v nich bezpochyby bude mít fotografie z Lán z období totální izolace Čechů doma a zákazů návštěv i v rámci rodiny. Na snímku je Miloš Zeman a dalších dvanáct lidí. Sedí blízko sebe okolo stolu, a ačkoli mají roušky, pohoštění před nimi dává tušit, že si je nasadili jen kvůli focení.

Legendární fotka nabyla nové aktuálnosti minulý týden, když podal rezignaci na svůj post dosavadní evropský komisař pro mezinárodní obchod, Ir Phil Hogan, kvůli skandálu, který vypukl po jednom zakázaném golfovém setkání. Odehrálo se v polovině srpna, den poté, co Irsko zpřísnilo pravidla v rámci boje proti koronaviru a mimo jiné zapovědělo vnitřní akce pro více než šest lidí. Hogan se zúčastnil slavnostního golfového turnaje, jehož součástí byla i večeře pod jednou střechou pro osmdesát lidí. Hogan navíc přiletěl do Irska z Bruselu a v rozporu s opatřeními irské vlády nenastoupil do čtrnáctidenní karantény.

Když informace o akci pronikly na veřejnost, Hogan nejprve dělal mrtvého brouka a na dotazy irských novinářů týkající se účasti na oné večeři nereagoval. Poté ji přiznal, hájil se ale, že se u svých lidí ujišťoval, že jeho přítomnost bude v souladu se všemi pravidly, a že byl krátce před cestou do Irska negativně testovaný na koronavirus – čímž mimoděk potvrdil neznalost irského nařízení, že negativní test neosvobozuje od povinné karantény. Jakékoli pochybení ze svojí strany Hogan sveřepě odmítal.

Připustil ho až pátý den…

I_obalka_R36_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte