28_brazilie_profimedia
Tempo ničení se za Bolsonara zrychlilo.

Zhruba před 12 lety se v amazonském pralese odehrál zvrat. Rychlost jeho kácení se tehdy v průběhu roku prudce snížila o více než polovinu, pokles pak mírnějším tempem pokračoval i v následujících letech. Prudký pokles byl výsledkem tlaku tehdejší brazilské vlády Inácia Luly, dílem se na něm ale také podílel nátlak nadnárodních firem obchodujících se sójou, kterým hrozily bojkotem firmy jako McDonald’s. Od roku 2012 se tempo kácení opět zrychluje, několikaleté zpomalení je však praktickým důkazem, že se věci mohou vydat správným směrem.

To by bylo v tuto chvíli potřeba a existuje naděje, že se to dost možná i děje. Tempo ničení amazonského pralesa přešlo za vlády současného prezidenta Jaira Bolsonara do kvapíku, jen za první čtyři měsíce letošního roku bylo podle údajů brazilské vlády vykáceno o 55 procent plochy více než za stejnou dobu loni, přičemž loni se kácelo nejrychleji za posledních devět let. Veřejnost si navíc nedávno mohla pustit dvouhodinový záznam zasedání brazilské vlády. Ten se stal v zemi i ve světě legendárním tím, že prezident Bolsonaro na něm zjevně hovoří o své ochotě ovládnout brazilskou policii, aby se mu „nes*ala do rodiny a přátel“, za pozornost ale stojí také vystoupení brazilského ministra životního prostředí. Ten otevřeně prohlašuje, že by měla vláda využít nepozornosti veřejnosti spojené s koronavirovou epidemií a „zjednodušit legislativu i regulace v Amazonii“.

Tento plán pak dostal praktický rozměr v podobě zákona o pozemkové reformě v…

I_obalka_R27_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R27_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte