Ve dne, ve dne dávám rozhovory do novin a píši povzbudivé texty. Jako národ jsme obstáli, mládež se zvedla, máme skvělé studenty medicíny, skauty, maminky, které šily roušky, nezištné pomocníky, zdravotní sestřičky. Krize národ stmelí a snad začneme být i trochu hrdí na to, že jsme Češi, nejen těch pár minut po vyhraném mistrovství. Zvládli jsme to dobře, a šlo to zespodu. Mladá generace se spontánně postarala o tu seniorskou. Vlna solidarity. Výborně.

Jenomže přichází noc a já jsem jungiánský divoch, který má na svět denní a noční názor. V noci se propadám do tmy nevědomí a ocitám se na ledové kře, která mě žene na východ. Občané, hlubinná postupující šedá řeka, mě v noci vždycky přehlasují, většina ve snu zvolí čínský model, který poskytne všechno, krom svobody, všeobecně se to bere jako dobrý obchod. Brífinky krizového štábu vlády nebylo táhnutí za jeden provaz, bylo to tahání různými provazy do různých směrů, kde má kdo zájmy, ale nikdy v zájmu nemocných. Nervozita, rozhádanost, nenávist a ochota vybuchnout v noci doutná pod chvějící se zemskou kůrou národa. Mnohé skupiny občanů číhají, kde jen a nad čím by se mohli urazit. Občané mají od vlády chléb a tak trochu i ty hry a nechtějí víc, po večerech si chatují s dvanáctiletými slečnami a nestydí se za to; nad kterýmkoli městečkem české kotliny za tmy zvednete pokličku, začnou vylézat breberky. Pro pocit vlastní důležitosti udávají jeden druhého. Hlasatelka ve snu hlásí, že ostrůvky pozitivní deviace porůznu v oceánech…

I_obalka_R27_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R27_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte