63_niklas
Niklas Natt och Dag: 1793. Vlk a dráb.

Moc guru švédské krimi Stiega Larssona je stále silná. Bez jeho jména na přebalu jako by se neobešla žádná severská kniha, jež má cokoli jen vzdáleně společného s detektivkou. Švédská románová senzace 1793. Vlk a dráb není výjimkou, ač jasně dokazuje, že debut spisovatele (a zástupce nejstaršího švédského šlechtického rodu)Niklase Natta och Daga se emancipoval od vyčerpaného modelu tzv. nordic noir.

Román má s klasickým severským thrillerem společné především to, že na začátku se nachází zohavené tělo a různé formy fyzických a psychických šrámů si nesou i dva muži, kteří se ženou po stopě brutální vraždy. Pro och Daga je ale mysterium zločinu jen jednou z linií bohatého příběhu, který laděním spadá do moderně pojatého historického románu. Důraz na atraktivní dějový půdorys je mnohem menší, autora láká pestrý a vyrešeršovaný obraz divoké doby konce 18. století, kdy Švédskem zmítají nepokoje a obchází jím přízrak Francouzské revoluce. Dvojice vyšetřovatelů, umírající právník Cecil a jeho pomocník, se proplétá bahnem intrik, úpadku a neúcty k životu. Jejich cesta je symbolickou sondou do proměňující se třídní struktury, v níž upadá moc šlechty a sílí moc zdola. Natt och Dag je pečlivým vypravěčem, nešetří detaily a barvitými popisy, hlavní proud vyprávění předěluje zdánlivě nesouvisejícími bočními liniemi, jež popisují zvrhlost doby z odlišných perspektiv. Detektivní záhada spíš probleskuje na pozadí dobové fresky.

Právě příliš rozbíhavá struktura, jež se v…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte