0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Od věci22. 9. 20194 minuty

Prostě kopu jednou nohou

Adéla Snopová
Plavání mě baví. Pořádně se u něj vyšťavím. (Markéta Pechová) • Autor: ČTK

Média se o vás po vašem fenomenálním úspěchu přímo přetahovala. Trvá ještě jejich zájem?

Trvá. Musím říct, že jsem takový zájem nečekala a bývá to někdy dost náročné. Chodím normálně do práce, tak si to dokážete představit.

Reklama

Proč jste si vybrala zrovna vody mezi Francií a Anglií?

Kanál La Manche je mezi dálkovými plavci stejná meta jako pro tenistu Wimbledon nebo pro horolezce Mount Everest. Roli v tom hraje i legendární plavec Venclovský, který kanál jako první Čech zdolal.

Jinak já jsem nikdy nepřemýšlela o tom, že bych kanál chtěla zdolat. Pak jsem si ovšem začala zvyšovat dálky na závodech, a když jsem zvládla uplavat dvacet pět kilometrů, rozhodla jsem se jít do toho a spolu s týmem jsme si určili termín, kdy pokus uskutečníme.

Váš trénink trval dva roky. Jak se člověk na moře připravuje u nás, kde vlnami nedisponujeme?

Podařilo se mi třikrát dostat na soustředění u moře; jezdila jsem v jarních měsících, kdy to bylo nejen levnější, ale hlavně moře bylo studené, což bylo pro trénink důležité. Jinak v Česku trénuji nejvíce na přehradě Kristýna u Hrádku na Nisou, plavu a otužuji se od května do listopadu.

Proč jste si ze sportů vybrala zrovna plavání?

O nohu jsem přišla ve dvanácti, měla jsem nádor na stehenní kosti, ale sportovala jsem vždycky. Zprvu jsem se věnovala atletice, k plavání mě pak přivedla trenérka, vzala mě…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc