Česko je zvláštní země. Známý americký profesor ekonomie a expert na korupci Robert Klitgaard o nás před pár lety při návštěvě Prahy prohlásil, že máme možnosti Norska, jenže vyspělost politiky je zde na úrovni Senegalu. Může to znít jako nadsázka, ale pozitivním faktem je, že v každodenním životě se v mnohém skandinávským zemím přibližujeme. Můj finský postdoktorální student Matti říká, že životní úrovní sice ještě Praha nemůže konkurovat Helsinkám, ale v poměru výkonu k ceně severské země v mnohém předčíme. A nejde jen o notoricky známé pivo a jídlo v restauracích, ale i o hromadnou dopravu, zdravotní péči, vysoké školství, vědu a také třeba vstřícnost a efektivitu na místních úřadech. Lidé hlasují nohama a náš akademický ústav je dnes plný cizinců, z nichž mnozí přicházejí ze Západu, a žije se jim zde dobře.

Jakmile se tu ale naši západoevropští kolegové trochu rozkoukají, začnou se s údivem ptát, jak může prosperovat země, kde si premiér plete stát se svojí firmou a prezident používá ústavu místo toaletního papíru. Po čase pochopí, že mnohé věci u nás fungují uspokojivě ne proto, ale přesto, že jsme si do vrcholných pozic zvolili tyto politiky. Co ale nepochopí, je proč. Proč má národ, který se za posledních třicet let obdivuhodně postavil ekonomicky na nohy, tak zoufalý nedostatek sebedůvěry, že se dobrovolně pokouší spáchat politickou sebevraždu? Cizinci pracující v Praze si užívají kvalitní a cenově dostupné služby, ale nevidí už statisíce lidí v exekucích a…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte