Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Proč se mě nebojíš?

52A_foto Fource Entertainment
Neznáte mě? Pak už jste staří... (Billie Eilish)

Pokud člověk nezná Billie Eilish, má to jediné prostinké vysvětlení: Už je starý. A to není vůbec míněno s odsudkem. Jde o čisté konstatování faktu, který v souvislosti s aktuálně nejslavnější teenagerkou hudebního showbyznysu používají i západní periodika mapující mladou kulturu.

Billie Eilish je úkaz. Narozená dva měsíce po útocích na Světové obchodní centrum z 11. září 2001 a cele usídlená v digitální době zosobňuje všechny tvůrčí, distribuční i komerční přísliby, které přinesla on-line kultura mladým a dospívajícím. S nepřehlédnutelnou image – vlasy střídajícími odstín za odstínem a světlemodrýma očima – a s písněmi, které se dají těžko přiřadit k jednomu žánru, vzbuzuje mánii a přitahuje davy fanoušků nejen svého věku.

Její hudba zosobňuje střídání nálad typické pro dospívání – od hravosti přes hororovou nadsázku k tíze těžko vysvětlitelného smutku. S debutem When We All Fall Asleep, Where Do We Go? se stala prvním hudebníkem narozeným v 21. století, který obsadil špičku amerického albového žebříčku a lístky na její koncerty mizí rychlostí blesku. I ten pražský, který se chystá na 20. srpna do Fora Karlín, byl vyprodaný během několika minut.

To vše se přitom stalo bez velké pozornosti tradičních médií a serverů, které byly ještě donedávna považovány za spolehlivé rozcestníky zájmu. Billie Eilish zosobňuje finální přerod popu ze starých formátů do nových. Už není podstatné, co pouští MTV a o čem píše NME. Pop je pro dnešní publikum chaotické, přitom…

I_obalka_R18_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1289
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte