Je docela dobře možné, že z Evropské unie lze odejít, vztyčit znovu hranice a oprášit „ztracenou suverenitu“. Má to ale jeden háček: krok se nedá provést bezbolestně, naopak. V podstatě to znamená přebudovat významnou část ekonomiky, jež se náhle ocitne bez volného přístupu na největší světový trh. Když se chce, všechno jde, stačí zatnout zuby, utáhnout opasky a trpělivě táhnout káru ekonomických otřesů a složitých byrokratických reforem.

Problém je, že takto stoupenci rázného brexitu před Brity nabídku nikdy nestavěli. Jsou to populisté, v jejich podání mělo všechno zůstat jako dřív, dohody měly být hotovy v řádu dní, Evropa měla přijít s prosíkem. Mluvili podobně jako Donald Trump, jenom bez největší světové ekonomiky i armády za zády. Británie je velmi významná země, šestá největší světová ekonomika a jaderná mocnost, ani to ale na bezbolestné osamostatnění zjevně nestačí. Je s Evropou příliš provázaná na to, aby mohla jen tak prásknout dveřmi bez tvrdých následků.

Podle výpočtů samotné britské vlády by se v případě tvrdého brexitu propadl přeshraniční pohyb zboží až o 80 procent, plány ministrů počítají dokonce s nutností najímat lodě na základní zásobování obyvatelstva potravinami a léky. Podle studie think tanku Open Europe by Británie na odchodu ekonomicky tratila ještě mnoho let. Co by bylo potom, nikdo neví, třeba by se země skutečně proměnila ve slibovaný dynamický Singapur u břehů zatuchlé Evropy. Spousta voličů brexitu by se ale takového štěstí zcela jistě…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte