Sjezd ČSSD v Hradci Králové. 18.2.2017
Kdo koho kam odrazí. (Hamáček se Zimolou) foto Milan Bureš • Autor: Milan Bureš

V kavárně u Václavského náměstí listuje telefonem plzeňský hejtman Josef Bernard a ukazuje, kolik lidí ho v posledních dnech oslovilo. Sociální demokrat ze západu Čech, bývalý ředitel Škody Transportation, se u té záplavy podpůrných zpráv tváří trochu udiveně. „Neměl jsem pocit, že píšu zase něco tak zvláštního, napsal jsem jen na Facebook, proč jsme dopadli špatně ve volbách,“ říká. „A kvůli tomu se teď chce se mnou sejít spousta straníků a pobavit se. Z toho je vidět, že v té straně dřímá velká chuť něco dělat a měnit.“

Těch pár řádek na sociální síti bylo dost důrazných, Bernard zhodnotil volby jako „pořádný debakl“ a popsal jeho příčiny v minulém chování partaje: „Tu jsme rudli, proháněli se s motorkářským gangem z Divokého východu, nechávali jsme se obdivovat východními trolly na Facebooku a tancovali hradní častušku, občas někdo zhnědl a s vervou se pustil do cikánů a jiných nepřizpůsobivých individuí, obdivoval se autoritářským vůdcům a dštil síru na tu prokletou Evropskou unii. Prostě aby se v tom čert vyznal, natožpak chudák volič.“ V prostoru ta slova rezonovala dost silně zejména kvůli kontrastu s hodnocením voleb z vedení strany: předseda Jan Hamáček těsně po sečtení hlasů interpretoval výsledky ČSSD jako „odražení se ode dna“.

Sociální demokraté teď vymýšlejí, co by to bernardovské „něco dělat“ mělo proměnit a jak se od toho dna odrazit doopravdy.

Dostat Hamáčka z kouta

Problémy sociální demokracie spočívají v úbytku počtu členů, snížení financí…

Respekt_42_2018
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte