Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Česká hra pro Rosatom

Nové informace v případu nejdražšího obchodu Babišovy vlády

Russian President Putin meets with Rosatom CEO Likhachev
A co zkusit bezpečnostní výjimku? (Ruský prezident Putin se šéfem Rosatomu Lichačevem) • Autor: Profimedia, TASS

Dění kolem nejdůležitějšího a zároveň nejdražšího obchodu Babišovy vlády, více než dvousetmiliardové zakázky na rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany, se pravděpodobně dostává do horké fáze. Poradce ministryně průmyslu pro jádro František Hezoučký poslal lidem ve vedení ČEZ a na ministerstvu průmyslu nedávno e-mail lobbující za dostavbu elektrárny ruskou cestou. Hezoučký, jenž se stal o prázdninách poradcem šéfky průmyslu na doporučení dosud neznámé osoby, ho odeslal z adresy konzultantské společnosti, která v různých koutech světa pracuje právě pro Rusy.

Když se Respekt začal minulý týden zajímat o to, proč Hezoučký z pozice státního úředníka prosazuje zájmy společnosti, pro kterou dřív pracoval a od níž dodnes bere peníze za ad hoc projekty, ministryně Marta Nováková odpověděla, že o e-mailu ví, a protože tím její poradce překročil akceptovatelnou hranici, rozhodla se ho propustit. Sám Hezoučký ale o tom v tu samou chvíli koncem minulého týdne nevěděl. „Tohle slyším poprvé od vás,“ reagoval na zmínku o rozhodnutí Novákové, „z ministerstva mi to ještě nikdo neřekl.“ Co přesně v dopise Hezoučkého bylo, nechce on, vedení ČEZ ani zástupci ministerstva průmyslu sdělit s tím, že jde o interní komunikaci.

Navenek se přitom v obří zakázce nic neděje. Premiér Andrej Babiš před časem řekl, že bude u dostavby Dukovan preferovat veřejnou soutěž, různí experti upozorňují na bezpečnostní rizika, jež mohou Česku hrozit od některých dodavatelů. Mezitím se ale podle zjištění Respektu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte