34-profil-muzeum
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Tento měsíc zmizela většina lešení z budovy Národního muzea a na Václavském náměstí se něco změnilo. Místo začernalé šedivé budovy, jak na ni byli lidé léta zvyklí, tu stojí palác jako nový, světle žlutá fasáda a pozlacené prvky na střeše svítí do náměstí a mění jeho atmosféru. „Rekonstrukce století“, jak o opravě muzea psala média před sedmi lety, když se jeho brány uzavřely, se chýlí ke konci a otevření části muzea naplánované na 28. října je jedním z příspěvků ke stému výročí založení republiky.

Uvnitř muzea je čilý pracovní ruch. Restaurátoři a malíři v přízemí, které se jako první otevře veřejnosti, právě dokončují malby místností – vzory na světlé stěny tu pečlivě nanášejí skrze šablony. Nově zde umístili prosklená zastřešení dvou nádvoří a taky namísto jednoho malého výtahu pro zaměstnance je tady velký pro návštěvníky, i když památkářům do koncepce přiblížit se co nejvíce původnímu stavu budovy moc nezapadal. „To je kompromis, který udělali památkáři v zájmu bezpečnosti a bezbariérovosti,“ říká zástupce ředitele Národního muzea a ředitel knihovny Martin Sekera. Výtah návštěvníky vyveze už ze suterénu, v němž vznikl unikátní prostor – tunel pod ulicí, který spojuje historickou budovu muzea s budovou bývalého Federálního shromáždění přes silnici. Osmdesát metrů dlouhý tunel je zatím jen holou stavbou a i restaurovaný originál sousoší Géniů, jenž v něm stojí, protože se kvůli rozsáhlému poškození nemohl vrátit na průčelí muzea (nahradila ho tam kopie), je zatím…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte