34-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Však už to znáte. Cvičit, nekouřit, chodit víc pěšky. Omezit bůček, sůl a cukr, přidat salát, nestresovat se, pořádně spát a každý rok zajít na preventivní prohlídku. A tak dále.

Odborná doporučení, jak zajistit své maličkosti co nejlepší kondici, jsou dobře známá a nijak zvlášť vás nepřekvapí. Problém bývá spíše v jejich naplňování. Jedna položka na seznamu zdraví prospěšných úkonů ovšem nevyžaduje nijak zásadní nasazení a ke stavu vaší schránky může přispět celkem zásadně. Totiž – svatba.

Polovička, která hlídá

Hraje Mendelssohnův Svatební pochod, šaty z půjčovny vás trochu škrtí, ale oči máte jen pro ni či pro něj. Když rozechvělým hlasem říkáte „ano“, určitě vám hlavou běží všechno možné, jen ne myšlenky na stav vašeho kardiovaskulárního systému či hladinu cholesterolu v krvi. Ale to nevadí. Blahodárná síla manželství už tiše pracuje a výsledky se dostaví časem jako malá pozornost podniku.

Vliv manželského svazku na zdraví se zkoumá už léta a při četbě závěrů se člověku lesknou oči skoro jako tenkrát na radnici. Manželství podle výzkumů snižuje riziko infarktu, rakoviny nebo obezity, snižuje krevní tlak, funguje jako prevence cukrovky, ochrání vás před sebevraždou a nadměrným pitím, snižuje riziko propuknutí deprese a úzkosti a zvyšuje šance, že se z deprese a úzkosti případně vyhrabete. Jistá studie v úhrnu spočítala, že vstupem do oficiálního svazku klesá pravděpodobnost předčasného úmrtí o patnáct procent.

Všechna podobná zjištění…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte