Z důvodu neuspokojivých výkonů tuzemských fotbalových rozhodčích bylo rozhodnuto, že vítěz minulého ročníku ligy, tým Viktorie Plzeň, bude od nynějška vybírat sudí sám. A to tak, že třetinu těch stávajících nahradí osobnostmi podle vlastního výběru, a nadto zástupci vedení klubu obsadí komisi, která bude výkony rozhodčích kontrolovat. Při četbě takové zprávy by bylo všem jasno: to je konec zdejšího fotbalu, a kdo chce vidět opravdovou sportovní soutěž, musí přepnout jinam. Navzdory ujišťování plzeňských funkcionářů i nových rozhodčích, že kopaná už bude jen hezčí.

Právě taková je ovšem i podoba reforem justice, které přijala polská jednobarevná vláda strany Právo a spravedlnost (PiS). Navzdory velkým domácím protestům svévolně snížila věk odchodu soudců do důchodu, čímž víc než třetinu stávajících soudců nejvyššího soudu postavila rázem mimo službu a jejich nástupce už vybírají politici. Tedy současný polský politický hegemon PiS. Stejně tak vláda PiS vybírá členy nově zřízené soudcovské komory, která má v dohledu nad justicí velké pravomoce.

Reflex fotbalového fanouška ale v Polsku zjevně nefunguje – PiS v průzkumech voličské popularity jen vzkvétá, valné části Poláků tedy uvedené změny nepřipadají jako konec jejich nezávislé soudní moci – a tím pádem i demokracie, která bez tohoto pilíře nemůže existovat. To je jednoduchá zásada, k jejímuž dodržování polskou vládu místo jejích vlastních občanů nutí Evropská komise. Bez demokracie totiž zase nemůže existovat Evropská…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte