Ke ztrátě glancu historických hrdinů může stačit málo – třeba prohlášení grafologů, že podpis pod závazkem spolupráce s tajnou policií totalitního státu je pravý. To se stalo minulý týden jedné ze dvou nejvýznamnějších postav protikomunistického odporu ve východní Evropě – Lechu Wałęsovi. Je ale přepisování dějin skutečně tak jednoduché? Rovnou řekněme, že není.

Co chce být Srp

Když česká pravice prosadila v devadesátých letech lustrační zákon a začala pracovat na otevření estébáckých archivů, byl čas zvednout palec vzhůru. Obojí se dalo vnímat jako měkčí verzi vypořádání se s minulostí. Demokratický stát se tak snažil, aby komunističtí funkcionáři, estébáci a jejich donašeči neměli přístup do vyšších státních pozic, což posílilo pocit spravedlnosti a snad i bezpečnost země. Nebyl to novodobý hon na čarodějnice, jak si někteří stěžovali, protože nikdo nikoho nenutil, aby se hlásil do vysokých státních funkcí a podstupoval lustrace. A to, že řada obětí režimu, novináři a historici pátrali v archivech a hledali udavače, byla logická snaha pochopit, co se vlastně v naší minulosti odehrálo a jak se z toho poučit. Díky tomu také víme, že příběhy spolupracovníků tajné policie byly často spletité, nejednoznačné a není možné je házet do jednoho pytle.

To ostatně ukazuje i spor o Karla Srpa, prezidentem navrženého za člena Etické komise pro uznávání účasti na třetím odboji. Srp vedl za normalizace Jazzovou sekci, spolek, který odvedl dobrou práci v propagaci…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte