65_hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

V pomyslné soutěži o nejoblíbenější stav mysli a těla se pravidelně umisťuje na stupíncích vítězů. Konkuruje mu snad jen orgasmus (jenže ten netrvá moc dlouho) nebo nirvána (kterou ovšem málokdo zažil). Mentální rozpoložení pojmenované psychologem Chicagské univerzity zhruba před čtyřiceti lety jako stav „flow“ (plynutí, proud) prožívá dnes zlatou éru. Zkoumají ho neurovědci, vyučují sportovní trenéři, přísahají na něj lektoři osobního rozvoje. The New York Times přinesly minulý týden fascinující reportáž z prvního „flow kempu“, kde se zájemci za tučný vstupní poplatek (pět tisíc dolarů) zdokonalují v umění si tento stav sami navodit. My vám teď základní lekci poskytneme zdarma.

Z průzkumů vychází, že jen dvanáct procent lidí tenhle stav nikdy nezažilo, dvacet tři procent jej zakouší často, zbytek je někde mezi. Je pravděpodobné, že když takový Jaromír Jágr kličkuje k brance soupeře nebo Eric Clapton sóluje na kytaru, onen vnitřní prožitek má ještě trochu větší grády. Ale princip je pořád stejný: flow přichází tehdy, když se maximálně soustředěni zcela ztratíte v činnosti balancující na hraně vašich vlastních schopností. A výsledkem je nejen mimořádný výkon, ale i jistá blaženost. To můžete klidně zažít, když hrajete se sousedem ping-pong.

Svým vlastním jazykem plynutí líčí staré duchovní texty, novodobým objevitelem, který dal fenoménu jméno, je pak původem maďarský psycholog Mihaly Csikszentmihalyi (mimochodem, máme jisté tušení, že flow se dá navodit už pouhým…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte