Britain's Prime Minister Theresa May leaves 10 Downing Street the morning after an attack by a man…
Theresa May • Autor: REUTERS

Od chvíle, kdy si Britové odhlasovali odchod z Evropské unie, uplynulo devět rušných měsíců. A teď konečně začal opravdový brexit. Theresa May odeslala 29. března Evropské radě dopis, v němž se odvolala na článek 50 evropské smlouvy. Od té chvíle je už téměř nevyhnutelné, že Británie z Evropské unie odejde. Pro polovinu obyvatel země to byl důvod k oslavám. Ta druhá polovina, včetně těchto novin, to považuje za chmurný den. Budoucnost obou táborů – a EU samotné – závisí na tom, co Theresa May udělá příště.

Vyjednávání bude nepochybně složité. Času je málo, jelikož v článku 50 je stanovena maximální doba: dva roky. Úkol vymotat Británii z členství v klubu je děsivě složitý. Ani jedna strana není dostatečně připravena. V Británii, kde brexit stále více připomíná iniciativu stojící na víře, se voličům nabízela neuváženě divoká, doslova utopická očekávání. Jestliže se premiérce nepodaří přetáhnout zastánce brexitu na svou stranu, budou muset přijmout ústupky a je možné, že Británie opustí Evropu uraženě a bez jakékoli dohody.

Žádné nevýhody

Časový rozvrh je napjatější, než se zdá. Obě strany se mohou celé týdny dohadovat o postupu. EU chce ještě před zahájením práce na budoucí obchodní dohodě pevně stanovit podmínky rozvodu podle článku 50, pokrýt takové záležitosti, jako jsou práva občanů, kteří žijí v jiných zemích, a mnohomiliardový účet pro Británii za odchod. Theresa May chce jednat o všem najednou. Nic se ale nedá dohodnout před německými volbami, které budou…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte