Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Od věci

Jedlíci na půl cesty

72A_foto_Hana Kupková
Kde je problém? (Zakladatelka Anonymních jedlíků Iva Štarková)

I na jídle může vzniknut závislost. Nicméně před radikálním řešením léčebny či psychoterapeuta existuje mírnější mezistupeň. Anonymní jedlíci, které založila v Českých Budějovicích budoucí terapeutka a sociální pracovnice Iva Štarková (31), je vůbec první takovou skupinou v Česku.

Jak Anonymní jedlíci vznikli?

Ten nápad jsem nosila v hlavě delší dobu. Důležitý byl moment, kdy jsem si sama uvědomila, že problém s přejídáním, se kterým se celý život sama potýkám, se nedá vyřešit pomocí vůle, sérií stále se opakujících diet ani jídelníčky od výživového poradce. Tehdy mi došlo, že to není problém sám o sobě, nýbrž symptom – projev něčeho, co není viditelné, ale co nosím „v hlavě“, a že moje závislost se dá řešit jedinou cestou: hledáním příčiny problému.

Není v takovém případě jednodušší vyhledat psychoterapeuta?

Určitě je to možnost, ale odborná pomoc ve formě terapeutických skupin je určena hlavně těm, kdo mají poruchu přijímání potravy jako bulimii nebo anorexii. Pokud se rozhodnete pro individuální terapii, je záležitost hodně nákladná. Navíc z vlastní zkušenosti vím, že mnozí lidé se cítí stigmatizováni, pokud mají docházet k psychoterapeutovi nebo psychiatrovi.

Možností je také vyhledat výživového poradce, který upraví stravovací návyky a doporučí cvičení. Pokud je ale problém zasunut někde hlouběji, za čas nejspíš opět ztloustnete nebo se vrátíte ke starým stravovacím návykům. I v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R42_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 346
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte