0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda8. 10. 20162 minuty

Sobotka mi byl vděčný

bývalý předseda vlády a Senátu Parlamentu ČR, člen KDU-ČSL • Autor: Karel Cudlín

„Buďte statečnější a říkejte nahlas a častěji, že patříme na Západ,“ vzkázal Petr Pithart české vládě – a premiérovi obzvlášť – ve svém středečním projevu v Rudolfinu. Tam se politici sešli k uctění památky Václava Havla. „Mnoho lidí mi pak děkovalo za statečnost. To je děsivé,“ říká bývalý český premiér a předseda Senátu.

R: Jak jste se – jako bývalý politik – dostal na pódium plné aktivních politiků?

Reklama

PP: Byl jsem tam pozván. Předsedou Senátu Štěchem, a jak jsem pochopil, bylo to i přání premiéra Sobotky, abych promluvil. Přičemž museli vědět, o čem budu mluvit. Náš ústup ze Západu je koneckonců mé dlouhodobé téma, píšu o tom, mluvím o tom. Se Sobotkou jsem pak krátce mluvil. Řekl mi, že byl potěšen, že jsem řekl, co jsem řekl. A také vděčný.

R: Změnilo se nějak vaše rozhodnutí nekandidovat na prezidenta?

PP: Když jsem projev psal, nenapadlo mě to. Později, v té záplavě ohlasů, mi to hlavou blesklo. Především jsem se pozastavil nad poděkováními za statečnost. To mě velmi zarazilo. Nemyslím, že jsem prokázal nějakou statečnost. Znamená to, že mnoho lidí už dnes kalkuluje s každým slovem, která pronesou. To je dost děsivé.

R: Proč jste v projevu o statečnosti přímo nejmenoval prezidenta Zemana – o něm váš projev zčásti byl –, ale mluvil jste o něm jako „víte o kom“?

PP: Už před nějakým časem jsem se rozhodl, že ho jmenovat nebudu. Jen ho to vybízí k…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc