Kultura

Hawksmoor

Peter Ackroyd, britský spisovatel a popularizátor historických témat, byl u nás znám nebeletristickými díly. Nyní se k nim přidal Hawksmoor označovaný za jeho nejlepší a nejkomplexnější román. V postmoderní detektivce se prolínají nejen jazykové a časové roviny, ale i dějiny s fikcí a metafyzické úvahy o čase se strašidelnými historkami. To vše v srdci Londýna, o kterém Ackroyd často píše. Ten na počátku 18. století procházel zásadní proměnou: po požáru (1666) začala vznikat na troskách středověkého města moderní metropole. A Nicholas Dyer, žák architekta Christophera Wrena, byl pověřen výstavbou sedmi kostelů. Na rozdíl od svého mentora, osvícence a humanisty, nemá důvěru v rozum; jeho světonázor se zrodil právě po Velkém požáru, kdy bloudil chaotickým městem a našel záchytný bod v satanistickém kultu. Na konci 20. století pak vyšetřuje svérázný detektiv Hawksmoor sérii vražd, které se odehrály poblíž Dyerových kostelů. Souvisí s oběťmi, jež Dyer prý pohřbíval do základů?

Autor se volně inspiroval skutečným architektem Nicholasem Hawksmoorem a stvořil přes propast času dvojníky, kteří symbolizují zrcadlový princip knihy. Dyerovy kapitoly jsou psány archaickým jazykem; promlouvá k nám a vtahuje nás do svého pokřiveného světa. Hawksmoora sledujeme s odstupem, jeho jazyk je současný, ale jako by do dneška nepatřil. Má nedůvěru v  techniku, slyší hlasy, které se v ulicích během staletí nastřádaly. Oba tvoří dvojjedinou figuru muže, pro něhož je racionální poznání…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte