16A_jaros_R38_2016
Autor: Milan Jaroš

Představte si, že váš šéf svolá všechny zaměstnance a oznámí převratnou novinku – od příštího týdne budete pracovat o den méně. Vaše mzda přitom zůstane stejná a v oněch zbylých pracovních směnách nemusíte přidat ani minutu navíc. Propouštět se nebude, firmě se daří jako nikdy předtím a chystá nový produkt, který si zákazníci zamilují. Ve vaší kanceláři nebo továrně propuká nadšení, všichni telefonují domů a oznamují svým blízkým, že na ně teď konečně budou mít víc času.

Čistá utopie, říkáte? Ne tak docela. Přesně před devadesáti lety připravil tohle překvapení svým zaměstnancům muž, který bývá považován za symbol moderního kapitalismu. Továrník Henry Ford tehdy 26. září 1926 oznámil světu, že ve své automobilce zavádí pětidenní pracovní týden. K dosud volné neděli přidává zaměstnancům sobotu, aniž by jim firma jakkoli zkrátila plat. „Je čas si uvědomit, že odpočinek pracujícího člověka nemůžeme považovat za ztracený čas ani za třídní privilegium,“ vysvětlil magnát.

16D_profimedia01_R38_2016
Zítra zůstanou doma. (Dělníci Fordových závodů) • Autor: AFP, Profimedia

Z rozhovoru, který ten den poskytl, přitom vyplývá, že mu nešlo čistě o sociální gesto vůči dělníkům. Zakladatel nejúspěšnější automobilky své doby a bytostný pragmatik počítal s tím, že mu kratší pracovní doba přinese zisk. Přípravy nového modelu osobního auta Ford A právě finišovaly a šéf potřeboval, aby jeho zaměstnanci byli spokojenější – a tedy také loajálnější, svědomitější a výkonnější. A jak se svěřil novinářům,…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte