55_polocas rozpadu
Lubomír Doležel: Poločas rozpadu

Lubomír Doležel během svého dlouhého života doma i v kanadské emigraci zasáhl do řady oblastí literární teorie. Jeho zakladatelské práce o teorii fikčních světů z něj udělaly světově nejcitovanějšího českého literárního vědce. Je jediným zdejším teoretikem, který vskutku hrál světovou „extraligu“ - na jeho myšlenky navazovaly či se vůči nim vymezovaly hvězdy literární teorie a letos v červnu obdržel za celoživotní dílo Boothovu cenu. Před třemi lety vydal paměti Život s literaturou, kde mapuje právě svou profesní dráhu. Nyní, v třiadevadesáti, se stal debutantem na poli beletrie. Což by sama o sobě byla zajímavá událost, ale pozoruhodný je i výsledek.

Krátký román Poločas rozpadu mapuje život Johna Gerbera, úspěšného vědce, jehož kariéru provází série fatálních selhání v partnerských vztazích. Čteme tu příběhy velkých lásek vyprávěné takřka starosvětským jazykem a způsobem; příběhy, z nichž prosakuje pachuť nezkrotné vášně, jež ze vztahu dělá sebestředné ukájení vlastních představ a potřeb. Pro Gerbera jsou totiž ženy uměleckým dílem, které lze odložit a nahradit novým, když zevšední a ztratí pro vnímatele krásu. Má na to po ruce i modálně logickou teorii možnosti, jež říká, že některé možnosti se nutně musí realizovat. Až – jako v antické tragédii – zasáhne neodvratné stáří.

Závěr románu je tak procházkou dantovským peklem situovaným do středního Mexika. Gerberova poslední vyvolená se tu oddává zpoceným jezdcům na koních, zatímco jemu zbývá jen…

I_obalka_R30_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte