63_B_R19_2016

Je ukrytá v lesích Rychlebských hor u česko-polské hranice, v Račím údolí lemujícím Račí potok. Má přezdívky šperk, skvost nebo stoletá královna a prý nenechá nikoho chladným. Naštěstí to platilo i před deseti lety, kdy jí hrozil kolaps.

Tančírna s restaurací, hostinskými místnostmi, 20 metrů dlouhým proskleným sálem s vitrážemi a dřevěnou verandou zdobenou secesními a folklorními ornamenty patřívala k nejkrásnějším a nejvyhlášenějším výletním místům slezského Javorníku a okolí. Postavena byla ve švýcarském stylu v letech 1906–1907 biskupem a kardinálem Georgem Koppem. Na svou dobu byla výkladní skříní civilizace – elektrifikovaná a opatřená výtahem, jenž dopravoval jídlo z kuchyně do sálu. Lákala také venkovním posezením s parčíkem osázeným vzácnými dřevinami.

63_A_R19_2016

Kolem procházela historie od první světové války až po odsun Němců, ale Tančírna si žila vlastním životem; po celou dobu fungovala jako restaurační zařízení, hlavně však proslula pořádáním tanečních zábav. Konec se ale blížil. V kinech běžel film Zítra se bude tančit všude, ale pro Tančírnu to neplatilo – v roce 1954 ji coby církevní majetek zabavil stát. A netančilo se tu přes padesát let. Sloužila coby herna pro pionýry z nedalekého tábora, ale jinak chátrala.

63_C_R19_2016
Autor: Milan Janata

V devadesátých letech se zdálo, že budovu pohltí okolní „prales“. Snahy o záchranu troskotaly na financích. Nakonec ji díky osvícenému starostovi nedalekých Bernartic koupila v roce 2007…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 448

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte