Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Místa, kde se potkáváme

Stoletá královna

Tančírna v Rychlebských horách

63_B_R19_2016

Je ukrytá v lesích Rychlebských hor u česko-polské hranice, v Račím údolí lemujícím Račí potok. Má přezdívky šperk, skvost nebo stoletá královna a prý nenechá nikoho chladným. Naštěstí to platilo i před deseti lety, kdy jí hrozil kolaps.

Tančírna s restaurací, hostinskými místnostmi, 20 metrů dlouhým proskleným sálem s vitrážemi a dřevěnou verandou zdobenou secesními a folklorními ornamenty patřívala k nejkrásnějším a nejvyhlášenějším výletním místům slezského Javorníku a okolí. Postavena byla ve švýcarském stylu v letech 1906–1907 biskupem a kardinálem Georgem Koppem. Na svou dobu byla výkladní skříní civilizace – elektrifikovaná a opatřená výtahem, jenž dopravoval jídlo z kuchyně do sálu. Lákala také venkovním posezením s parčíkem osázeným vzácnými dřevinami.

63_A_R19_2016

Kolem procházela historie od první světové války až po odsun Němců, ale Tančírna si žila vlastním životem; po celou dobu fungovala jako restaurační zařízení, hlavně však proslula pořádáním tanečních zábav. Konec se ale blížil. V kinech běžel film Zítra se bude tančit všude, ale pro Tančírnu to neplatilo – v roce 1954 ji coby církevní majetek zabavil stát. A netančilo se tu přes padesát let. Sloužila coby herna pro pionýry z nedalekého tábora, ale jinak chátrala.

63_C_R19_2016
Autor: Milan Janata

V devadesátých letech se zdálo, že budovu pohltí okolní „prales“. Snahy o záchranu troskotaly na financích. Nakonec ji díky osvícenému starostovi nedalekých Bernartic koupila v roce 2007…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte