0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře16. 4. 20162 minuty

FAMU to nekončí

Je dobře, že se policejní prezident omluvil děkanovi FAMU za to, že policie přišla do školy vymáhat sejmutí tibetských vlajek během návštěvy čínského prezidenta. Takové praktiky do demokratické společnosti nepatří a tlak veřejnosti to představitelům bezpečnostních složek připomněl. Omluvu ale vzápětí znevěrohodnilo vystoupení představitelů policie, že k žádnému jinému přehmatu nedošlo.

Policejní ředitel Tomáš Tuhý se původně nechtěl omluvit ani FAMU. Tvrdil totiž, že policie vůbec na akademickou půdu nevstoupila. Nebýt záběrů z kamer, které jsou ve škole nainstalovány, lhala by nám policie evidentně i nadále. Bohužel u dalších zákroků policistů ve školách, bytech či jiných objektech kamery nebyly, a tak strážci pořádku mohou tvrdit, že nic dalšího se nestalo.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jenže stalo a těch výpovědí je hodně. Včetně účastníků demonstrace, kterým policie zabránila ve vyjádření jejich názoru tím, že je nepustila na místo, kde bylo setkání občanů řádně ohlášeno. Postupem bezpečnostních složek se ještě budou zabývat státní zástupci a chtějí ho řešit i někteří poslanci, takže případ nekončí. A to je dobře, protože to, co jsme zažili během čínské návštěvy, by se už nemělo opakovat.

Bohužel z vyjádření policejního prezidenta vyplývá, že se to znovu stát může. Postup svých lidí považuje za standardní. Prezident Miloš Zeman dokonce na Hradě policisty vyzval, aby tak jednali i v budoucnu.

I proto je třeba se připravit na dny příští. Ponaučením je, že pokud vás policista osloví s výzvou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc