Je dobře, že se policejní prezident omluvil děkanovi FAMU za to, že policie přišla do školy vymáhat sejmutí tibetských vlajek během návštěvy čínského prezidenta. Takové praktiky do demokratické společnosti nepatří a tlak veřejnosti to představitelům bezpečnostních složek připomněl. Omluvu ale vzápětí znevěrohodnilo vystoupení představitelů policie, že k žádnému jinému přehmatu nedošlo.

Policejní ředitel Tomáš Tuhý se původně nechtěl omluvit ani FAMU. Tvrdil totiž, že policie vůbec na akademickou půdu nevstoupila. Nebýt záběrů z kamer, které jsou ve škole nainstalovány, lhala by nám policie evidentně i nadále. Bohužel u dalších zákroků policistů ve školách, bytech či jiných objektech kamery nebyly, a tak strážci pořádku mohou tvrdit, že nic dalšího se nestalo.

Jenže stalo a těch výpovědí je hodně. Včetně účastníků demonstrace, kterým policie zabránila ve vyjádření jejich názoru tím, že je nepustila na místo, kde bylo setkání občanů řádně ohlášeno. Postupem bezpečnostních složek se ještě budou zabývat státní zástupci a chtějí ho řešit i někteří poslanci, takže případ nekončí. A to je dobře, protože to, co jsme zažili během čínské návštěvy, by se už nemělo opakovat.

Bohužel z vyjádření policejního prezidenta vyplývá, že se to znovu stát může. Postup svých lidí považuje za standardní. Prezident Miloš Zeman dokonce na Hradě policisty vyzval, aby tak jednali i v budoucnu.

I proto je třeba se připravit na dny příští. Ponaučením je, že pokud vás policista osloví s výzvou…

I_obal_R16_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R16_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2267

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte