0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda9. 4. 20164 minuty

Babiš vrací úder

Ministr financí podpořil komunisty, kteří chtějí zdanit církevní restituce

Jedenáct miliard za šest kritických slov. (Pavel Bělobrádek) • Autor: Profimedia, MFDNES + LN

Církvím hrozí, že budou platit daň z restitučních náhrad, vyplácených jim státem za ukradený majetek, který už z nějakých důvodů nelze fyzicky vrátit. Letos na začátku března přinesli novelu zákona o vyrovnání s církvemi do sněmovny komunističtí poslanci, koncem března se k nim přidal ministr financí a předseda vládního ANO Andrej Babiš. „Církevní restituce jsou tunel,“ prohlásil. „A pokud komunisti navrhují je zdanit, tak já určitě souhlasím.“

Ukradni a zdaňuj

Reklama

Ministr Babiš tímhle vypjatým výrokem vyhlásil něco jako pomstu předsedovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi. Na mimořádné schůzi sněmovny musel totiž Babiš vysvětlovat, jak to bylo s evropskými dotacemi na jeho farmu Čapí hnízdo. Farma – jak je dnes už všeobecně známo – před tím, než požádala o peníze, na které mohly dosáhnout jen malé a střední podniky, patřila do Babišova holdingu Agrofert. V době žádosti o dotace měla anonymní majitele, později se zase pod křídla Agrofertu vrátila. Babiš ve sněmovně prohlásil, že akcie v době žádosti o dotaci držely dvě jeho děti a bratr jeho partnerky.

Místopředseda kabinetu Bělobrádek byl jediný z vládních politiků, kdo Babiše jasně odsoudil. Potvrdilo se podle něj podezření, že ministr financí přepsal Čapí hnízdo na svou rodinu účelově. „Považuji to za velmi vážnou situaci,“ prohlásil Bělobrádek. „Snižuje to kredit jak samozřejmě pana Babiše, tak celé vlády.“ Vzápětí Babiš zaútočil na církevní restituce, na kterých lidovcům velmi záleží.

Kromě toho, že Babiš „určitě…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc