0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře2. 4. 20163 minuty

Politická maturita

Budoucnost Ameriky i Británie závisí na ochotě mladých lidí jít k volbám

Už už to vypadalo, že Bernie Sanders v souboji s Hillary Clintonovou končí. Její náskok se pomalu zvyšoval a čím dál více komentátorů i politiků se ptalo, proč to senátor z Vermontu nevzdá. Pak přišlo jeho nečekané vítězství v Michiganu a ještě důležitější triumf ve státě Washington. Sanders sice zůstává stále v primárkách amerických demokratů hodně pozadu, otevřely se mu však alespoň matematické možnosti k vítězství. Pokud třeba selžou předvolební průzkumy (což už se v případě státu Michigan stalo) a on s převahou vyhraje ve velkých státech New York, Pensylvánie, Kalifornie a New Jersey.

Takový vývoj je málo pravděpodobný, nicméně o Sandersově otisku do budoucnosti Demokratické strany již vychází nespočet komentářů – už dnes ji totiž posouvá výrazně doleva. A protože ho z drtivé většiny volí mladí lidé, je dosti pravděpodobné, že jeho program plný rozhořčení proti stávajícím poměrům a snahy udělat ze Spojených států americkou Skandinávii je ve skutečnosti budoucností americké levice.

Reklama

Souboj generací

Letošní předvolební boj je opravdu zvláštní a na straně demokratů připomíná ze všeho nejvíce souboj generací. Sanders celkem pravidelně bere tři čtvrtiny i více hlasů voličů do třiceti let. Hillary Clintonová zaznamenává podobné úspěchy v generaci jejich prarodičů. „Ocitli jsme se v okamžiku, kdy mladí a staří nevypadají stejné, nepřemýšlejí stejně, nevolí stejně, nezakládají stejně rodiny, nepoužívají stejně technologie a nesdílejí mnohé základní sociální a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc