Stále častěji se na internetu sdílí rozčilená Orwellova výtka současníkům: „Napsal jsem varování, ne návod k použití!“ Uživatelé tím poukazují na množící se podobnosti mezi realitou slavného románu 1984 a dnešní praxí. Pro tu je příznačné, že jde o citát vymyšlený. Orwell ho sice neřekl, ale mohl ho říct, jak by řekl průměrný facebookový klasik.

Orwell skvěle popsal principy manipulace – soustavným převracením významu slov se nakonec společnost utvrdí v tom, že Lež je Pravda, Nevědomost je Síla, Svoboda je Otroctví a že Válka je Mír. Přesto budoucnost neodhadl úplně přesně. V jeho světě totalitní moc drží absolutní kontrolu nad mozky občanů a přepisuje je do nového nastavení. Významy jazyka se redukují na nejjednodušší spojení, mizí bohatost výrazů, které by dovolovaly závadné myšlení zakázaným směrem a komplikovaly jednoznačnost příkazů.

Tak to však mimo totalitní režimy nefunguje. Absolutní kontrola nad informacemi a hlavami občanů neexistuje, přesto si mozky necháváme přepisovat ochotně a dobrovolně. Věříme tomu, čemu chceme věřit, a ve světě nekonečna internetových dat není problém najít zdroj, který potvrdí, co si myslíme – bez ohledu na fakta a realitu.

Proto také kdokoli může tvrdit cokoli. „Prezident se snaží mírnit extremistické postoje,“ pronese jeho mluvčí, který stál na stejném pódiu jako Zeman s Konvičkou. „Jsme čestní lidé a nemáme důvod lhát, máme ale důvod obávat se dalšího ohýbání pravdy a dalších pokusů nás umlčet,“ zvolá televize Prima…

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte