Je podvečer, navlhlý vzduch voní listím a přicházejícím podzimem, pod stromy na břehu řeky hoří oheň a do šera svítí vesele malý prkenný bar jako hranatý lampion. Z koruny stromu visí plátno, na dřevěných lavicích před ním popíjí z plastových kelímků pivo asi třicítka lidí a sleduje pohádkově laděné putování Kanaďanky a Čecha po stopách mizející generace trampů v Posázaví. Mladá Kanaďanka se v dokumentu Amerika, který minulý rok natočil v lesích nedaleko Prahy Honza Foukal, opakovaně diví, že se v Čechách tohle všechno může; jak je možné nazdařbůh chodit v kopcích kolem Vltavy a spát pod širákem, aniž by vás chytil a vykázal majitel lesa, nikde nestojí ohrady a ploty, oheň si můžete rozdělat, kde vás napadne, a cestou potkáváte podivné samorosty, bývalé a současné trampy, kteří připomínají strašidelné postavy ze Švankmajerových filmů. Její slova naberou ještě na síle tím, že se divák podívá mimo plátno mezi stromy a uvědomí si, kde vlastně je. Asi sto metrů odtud čnějí hranaté kontury ztemnělých kancelářských budov Karlína, které tu nedávno vyrostly. I takhle je možné žít v Praze podél Vltavy.

Foukalovi se povedlo zachytit koncentrát skřetovské východní spirituality, směsku hrdého nicnedělání, řízeného zevláctví, napitého kamarádství a jisté svobody na všechno kašlat a žít si svou malou utopickou vizí Ameriky jako země zaslíbené, která se skutečnou Amerikou nemá téměř nic společného. Je to trochu dětský sen, ale Kanaďanku fascinuje a nazývá ho skutečnou a…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte