Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Muž, který chtěl chodit ve svetru

Cestu bankéře Pavla Kavánka provázely
klotové rukávy i samopaly

19 B Jaros varianta R02 2014 • Autor: Respekt
19 B Jaros varianta R02 2014 • Autor: Respekt
19 A Jaros R02 2014 • Autor: Respekt
19 A Jaros R02 2014 • Autor: Respekt

Na chvíli se odmlčí, položí si palec na rty, jako by chtěl zabránit nepromyšlenému slovu v cestě ven, a pak řekne: „Myslím, že autoři navrhovaného opatření podcenili jeho negativní multiplikační efekt, který převáží krátkodobé zisky. Pokoušel jsem se to nějakým způsobem vyložit.“ Pavel Kavánek, odcházející šéf ČSOB, touhle strohou a koženou větou popisuje možná poslední opravdu důležité jednání s politiky ve své kariéře: právě se vrátil ze sněmovny, kde v rodící se koalici žije nápad na zvláštní daň pro banky. Není to malá hra, i Kavánkově bance jde o stovky milionů korun ukousnutých ze zisku. Teď ale asketicky vyhlížející muž sedí nad sklenicí minerálky v bonvivánské kavárně Slavia, kde se vůně drahého čalounění mísí s odérem krabičkových cigaret, a při popisu před chvílí skončených jednání se omezuje na slova „podceněný multiplikační efekt“. Ale nepatrné pousmání, které se mu při tom mihne ve tváři, napovídá, že by svůj osobní pohled byl schopný vyjádřit jadrněji. Příliš zřetelné na to, aby šlo přehlédnout, a příliš prchavé, aby budilo jakoukoli naději, že by to opravdu mohl udělat.

Když média přinesla v polovině listopadu zprávu, že Pavel Kavánek ve své funkci letos na jaře skončí, bylo to sice neočekávané, ale žádný senzační průlom: pětašedesátiletý bankéř opustí svoje křeslo po více než dvaceti letech. Bez nadsázky se dá říct, že spolu s ním odchází kus složité historie svobodného Česka. V roli šéfa jedné ze tří největších českých bank se osobně účastnil všech zásadních – dobrých i špatných – politických a hospodářských rozhodnutí a reforem. Byl jedním z těch, kdo se snažili vtisknout tuzemskému bankéřství svou tvář, o níž byl přesvědčen, že je ta správná. A byl hlavní postavou největšího dramatu zdejšího zdánlivě nezáživného bankovního světa – nepřátelského převzetí krachující Investiční a poštovní banky, které se svého času provádělo pod hlavněmi samopalů a dodnes budí rozporuplné reakce. Při součtu toho všeho se nyní zdá, že Kavánkův příběh je v podstatě vyprávění o muži, jenž vyhrál svůj boj.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

6. - 12. ledna, č. 2/2014 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.