19 B Jaros varianta R02 2014
19 B Jaros varianta R02 2014 • Autor: Respekt

19 A Jaros R02 2014
19 A Jaros R02 2014 • Autor: Respekt

Na chvíli se odmlčí, položí si palec na rty, jako by chtěl zabránit nepromyšlenému slovu v cestě ven, a pak řekne: „Myslím, že autoři navrhovaného opatření podcenili jeho negativní multiplikační efekt, který převáží krátkodobé zisky. Pokoušel jsem se to nějakým způsobem vyložit.“ Pavel Kavánek, odcházející šéf ČSOB, touhle strohou a koženou větou popisuje možná poslední opravdu důležité jednání s politiky ve své kariéře: právě se vrátil ze sněmovny, kde v rodící se koalici žije nápad na zvláštní daň pro banky. Není to malá hra, i Kavánkově bance jde o stovky milionů korun ukousnutých ze zisku. Teď ale asketicky vyhlížející muž sedí nad sklenicí minerálky v bonvivánské kavárně Slavia, kde se vůně drahého čalounění mísí s odérem krabičkových cigaret, a při popisu před chvílí skončených jednání se omezuje na slova „podceněný multiplikační efekt“. Ale nepatrné pousmání, které se mu při tom mihne ve tváři, napovídá, že by svůj osobní pohled byl schopný vyjádřit jadrněji. Příliš zřetelné na to, aby šlo přehlédnout, a příliš prchavé, aby budilo jakoukoli naději, že by to opravdu mohl udělat.

Když média přinesla v polovině listopadu zprávu, že Pavel Kavánek ve své funkci letos na jaře skončí, bylo to sice neočekávané, ale žádný senzační průlom: pětašedesátiletý bankéř opustí svoje křeslo po více než dvaceti letech. Bez nadsázky se dá říct, že spolu s ním odchází kus složité historie svobodného Česka. V roli šéfa jedné ze tří největších českých bank se osobně účastnil všech zásadních – dobrých i špatných – politických a hospodářských rozhodnutí a reforem. Byl jedním z těch, kdo se snažili vtisknout tuzemskému bankéřství svou tvář, o níž byl přesvědčen, že je ta správná. A byl hlavní postavou největšího dramatu zdejšího zdánlivě nezáživného bankovního světa – nepřátelského převzetí krachující Investiční a poštovní banky, které se svého času provádělo pod hlavněmi samopalů a dodnes budí rozporuplné reakce. Při součtu toho všeho se nyní zdá, že Kavánkův příběh je v podstatě vyprávění o muži, jenž vyhrál svůj boj.

6. - 12. ledna, č. 2/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

6. - 12. ledna, č. 2/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte