Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Losnu, nebo Mažňáka?

Toto staré dilema z fiktivních Foglarových Stínadel se může v Evropě zanedlouho zhmotnit v další nutnosti volby, před kterou nebyla ještě postavena. Když jsem letos po dvanácti letech projížděl centrálními provinciemi Číny, zhruba mezi Čcheng-tu a Šanghají, byl jsem naprosto šokován rychlostí ekonomického rozvoje a technického pokroku. Náhle mi bylo jasné, že nestane-li se něco zcela nepředvídatelného, upadne tak do deseti let Evropa do ekonomické a v důsledku toho také politické závislosti na Číně. Do pěti let lze velmi reálně očekávat, že se evropské, tj. také naše, politické strany budou profilovat jako buď pročínské, nebo protičínské – nedávná drobná aféra s „dalajlamismem“ toho byla první, pro mnohé ještě sotva patrnou vlaštovkou. Ponechme teď stranou, že naše země si do Tibetu projikovala vše dobré a duchovní a do vlastní Číny vše temné. Je to dostatečně daleko, aby protichůdné detaily nerušily krystalicky čistý pohled na věc. Je snad lépe, vidí-li se takováto jednoznačnost v dáli nežli chtít „zahnat Němce vrahy do pekel, kam patří…“ – to by se muselo začít už v Jihlavě.

Přál bych Tibeťanům co nejvíce kulturní samostatnosti a jejich vůdci ještě dlouhá léta a zdárnou příští reinkarnaci, jen bych připomněl, že problém je zašmodrchanější,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navíc



Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.