24A_R05_2011_n.jpg
24A_R05_2011_n.jpg

Budeme honit teroristy kdekoli. Tenhle problém prostě musí být jednou provždy vyřešen,“ prohlásil mladý ruský premiér a budoucí prezident Vladimir Putin před novináři 24. září 1999. Rusům, otráveným z neklidných 90. let a vyděšeným z násilí v ulicích a z nárůstu extremismu, slíbil rozhodné akce, klid a bezpečí. Když v pondělí vybuchla na moskevském letišti Domodědovo další teroristická nálož, roztrhala 35 lidí a další stovku zranila, ptali se mnozí Rusové: co je špatně, že se terorismus nedaří potlačit?

24A_R05_2011_s.jpg
24A_R05_2011_s.jpg
Putin (dnes opět premiér) nenabídl mnoho odpovědí, pouze slíbil „tvrdou odplatu“ organizátorům krvavého útoku. Začalo horečnaté hledání viníků, které ale jen stěží odhalí skutečnou podstatu problému. Ta totiž spočívá v několika faktorech, jimiž jsou především korupce, nefunkčnost rozbujelých tajných služeb a selhání ruské politiky na Severním Kavkaze.

 

Korupce

O místo už přišli čtyři vysoce postavení důstojníci ministerstva vnitra odpovědní za bezpečnost na letišti a vyšetřuje se management letiště Domodědovo. Všichni ale tuší, že je to jen vrchol mnohem většího ledovce. Dobře si pamatují událost z roku 2002, kdy si islamističtí teroristé bez problémů uplatili průjezd s dodávkou plnou výbušnin do moskevského divadla na Dubrovce, jen pár kilometrů od Kremlu. A to je jen jeden příběh z mnoha.

Všichni v Rusku vědí,…

2011_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte