Speciální policejní jednotka URNA načasovala počátkem dubna zátah na členy teroristické skupiny Džamaat Šariat na dobu modliteb. „Vtrhli jsme do domu, osm mužů nehnulo ani brvou, dokončili modlitby a bez odporu si nechali nasadit pouta,“ popisuje zásah šéf jednotky Libor Lochman. Tak proběhla akce, která nemá od vzniku samostatného Česka obdoby. Zatčení teroristé nepřipravovali v tuzemsku podle dostupných informací žádný útok. Jejich aktivity jsou však ilustrací významu, který má Česká republika nejen pro členy militantních skupin, ale také pro mezinárodní organizovaný zločin.

 

Atta, Carlos a ti další

Česko je pro zločince poměrně bezpečnou oázou, v níž se mohou bez větších prob­lémů věnovat týlovému zabezpečení zločineckých akcí. Mohou tu totiž bez většího rizika vyprat špinavé peníze, jimiž financují bojové akce. Což byl i případ mužů z dagestánské organizace Džamaat Šariat. Podle šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty vyráběli Dagestánci v Česku falešné dokumenty a doklady. Bulharští gangsteři například využívali falešné doklady Dagestánců k „organizované trestné činnosti“ v Evropské unii. Peníze získané za falšování dokumentů nebo z nelegální prostituce investovali členové Džamaat Šariat do bojových akcí v Rusku nebo…

2011_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte