71_kouril_R36_2010_n.jpg
71_kouril_R36_2010_n.jpg

Letos v červenci jsme s ženou byli v Peru. Uchvátily nás velehory s bílými ledovci na vrcholcích, divoká a pestrá příroda a archeologické památky v čele s Cuzcem, Machu Picchu a tajuplným chrámem Chavín. Stejně tak na nás ale doléhala všudypřítomná chudoba a drsné drancování přírodního bohatství. Kromě toho mě však zaujaly dva jevy daleko méně nápadné, z hlediska turisty vlastně ani nijak zajímavé, protože samozřejmé. Oba dva dokazují, jak snadno si lidé zvykají na pohodlí vynálezů a institucí, o kterých se ještě našim rodičům v nejlepším případě jen zdálo.

Prvním jevem byla možnost si téměř kdekoli vybrat peníze z bankomatu. Je to prostá věc, ale přece úžasná: já, jako každý jiný občan Evropy, se dostanu uprostřed And k penězům, které mám uložené na účtu v České republice. To mi připomnělo, že globální ekonomické a finanční vazby nejsou jen zdrojem ďábelských sil způsobujících hluboké ekonomické krize.

Tou druhou zajímavostí byla možnost směnit si eura za místní měnu, nové soly (nuevo soles). Když jsem to při pohledu na kurzovní lístek v bance zjistil, vzpomněl jsem si na historku jednoho zasloužilého cestovatele. Ten mi vyprávěl, jak kdysi v hlavním městě Brazílie potřeboval vyměnit západoněmecké marky, které byly jeho jedinou hotovostí. Jenže nikdo z úředníků jeho bankovky nepoznával a s kamennou tváří je odmítali. Situaci nakonec vyřešil ředitel pobočky, který díky svému vzdělání marky poznal. Náhle jsem byl hrdý…

2010_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte