Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Svět v pohybu palce na noze

V Česku předával svou tradici jeden z mistrů japonského tance butó

59_R30_2010_n.jpg
59_R30_2010_n.jpg

Chvílemi si připadáte jako ve strašidelném zámku nebo na táborové stezce odvahy. Chladné dlaždičky sodovkárny odrážejí kroky do nekonečné ozvěny, dáváte si pozor na hlavu i na nohy a přitom sledujete cíp pláště temné postavy se zvířecí maskou, která se sune pár kroků před vámi a jako krysař vás vede za píšťalou po jednotlivých patrech, kde se náhle otevírají nečekané výjevy. Dlouhá chodba s barokní klenbou prosvícená fialovým světlem, na jejímž konci se za zvuku kostelních varhan pomalu zvedá ženská postava v černých nařasených šatech a začíná plout v prostoru směrem k divákovi. Až po chvíli po straně zaregistrujete bílou postavu, která jako by se právě oddělila od stěny – Ken Mai v dámském bílém korzetu a podvazcích se pomalu začíná pohybovat a odrazem zrcadla zabraňuje pohybu tanečnice.

59_R30_2010_s.jpg
59_R30_2010_s.jpg

Takto vypadal minulý týden jeden z osmi sugestivních obrazů závěrečné performance v prostoru bývalé sodovkárny kláštera v Plasích u Plzně. Vyvrcholil jí workshop zaměřený na tradici japonského tance butó.

Staňte se tygrem

Magická atmosféra plaského cisterciáckého kláštera se už v minulosti ukázala jako inspirativní místo pro různé umělecké realizace. Největšího porevolučního oživení dosáhly hroutící se klášterní zdi v době, kdy tu organizace Hermit Foundation pod vedením Miloše Vojtěchovského a Tomáše Žižky organizovala mezinárodní interdisciplinární sympózia, site…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte