Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Orbán na věčné časy

Maďarsko se vydalo na cestu k vládě jedné strany

Typický maďarský vtip zní takto: "Jak se máš? - Díky, dobře. - Můžeš to nějak rozvést? - No, vlastně ne moc dobře.“ Maďaři v posledních letech přišli dokonce na to, že se nemají dobře ani trochu, a svou frustraci vyjádřili v nedávných volbách, když Viktorovi Orbánovi a jeho straně Fidesz do rukou vložili moc, jakou nemá žádný jiný politik v Evropě (Lukašenka vynechme) - moc o velikosti ústavní většiny.

Ekonomická situace Maďarska je dobře známá: před bankrotem, na který zadělávaly předchozí vlády už mnoho let, je loni zachraňoval Mezinárodní měnový fond a toto ponížení je o to horší, že - jak říká analytik a novinář János Széky - "v šoku jsme se dívali, jak například sousední Slovensko pádí kupředu“. Maďaři teď očekávají, že Orbán je vyvede z průšvihu, a nejen ekonomického. Jenže i když tohoto politika znají už přes dvacet let, stejně nikdo kromě něj neví, co má vlastně v plánu.

"Budapešť nestrpí, aby se s Maďary zacházelo a mluvilo se o nich tak jako v posledním čase,“ řekl Orbán na první tiskové konferenci po svém velkolepém vítězství. Koho tím měl na mysli? Možná sousední země jako Slovensko, možná nadnárodní koncerny, o nichž slavný maďarský spisovatel Péter Nádas pro časopis Die Zeit řekl, že "velké německé a francouzské firmy se v Maďarsku chovají jako kolonialisté“.

První kroky
Jisté je, že Orbán má v úmyslu zapsat se do maďarských dějin jako velký vůdce, jenž pevnou rukou…

2010_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte