Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Jak vyléčit svět

Stojíme na konci jedné éry a na počátku nové, energeticko-klimatické. Ta je podle Thomase Friedmana opravdu zcela novou epochou lidstva – tak novou, že v jeho knize ukončila běžné počítání let od narození Krista. Na stránkách knihy Horký, plochý a přelidněný se ocitáme v prvních letech energeticko-klimatického letopočtu.

2009-42-mobr-63AR022009n.jpg
2009–42-mobr-63AR022009n.jpg • Autor: Respekt

2009-42-vobr-63AR022009.jpg
Autor fotografie: Archiv • Autor: Respekt

V Americe se objevil nový druh jestřábů. Jsou zeleně zbarvení a do země se dostali z Iráku. Nedávno si jich všiml Thomas Friedman, zahraničněpolitický komentátor deníku The New York Times, a připsal o nich jednu kapitolu do své nové knihy s názvem Horký, plochý a přelidněný (Hot, Flat, and Crowded).

Titul vyšel před prezidentskými volbami vloni v září a během podzimu trůnil několik týdnů v čele amerických žebříčků bestsellerů. Název knihy je narážkou na předchozí Friedmanovu veleúspěšnou knihu Svět je plochý (The World is Flat), které se po celém světě prodaly čtyři miliony výtisků, byla přeložena do 35 jazyků včetně češtiny a stala se jakousi biblí příznivců globalizace – výkonných manažerů, investorů, obchodníků a dalších úspěšných lidí od Brazílie až po Vietnam.

Tentokrát přichází notorický optimista a specialista na politiku Blízkého východu T. Friedman s trochu nečekaným tématem. Jeho nová kniha je návodem, jak zachránit Ameriku, a náš pohodlný, západní životní styl vůbec, tváří v tvář energetické a ekologické krizi, jež podle něj hrozí zničit kapitalismus.

Trojnásobný držitel Pulitzerovy ceny Thomas Friedman je bezpochyby jedním z nejvlivnějších amerických komentátorů. Kromě svých pravidelných dvou sloupků týdně v The New York Times objíždí zemi a vystupuje na seminářích, univerzitách i v televizních diskusních pořadech. Je velkým…

2009_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1499
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte